7.1 Makramowa kieszeń

by Mena

Makramowa wisząca kieszonka na drobne akcesoria, to bardzo fajny i funkcjonalny dodatek. Świetnie posłuży do przechowywania rzeczy w łazience, czy na biurku. Ta, którą chcę Wam zaprezentować ma wymiary 32×20 cm. Spokojnie więc pomieści zeszyt A5, książkę, szczotki, nożyczki etc.

Wykonanie makramowej kieszonki nie jest najłatwiejsze, choć użyte w tym projekcie węzły są bardzo proste. Nie polecam jej osobom dopiero zaczynającym przygodę z wyplataniem makram. Trzeba się tu już wykazać sporą dokładnością i precyzją w zaciskaniu węzłów i utrzymywaniu równych odległości między nimi. Jednak osoba średnio zaawansowana spokojnie da radę :).

Projekt jest dość pracochłonny – zajął mi około 3 godzin, co przy tej wielkości makramy wydaje się dość długo. Kiedy jednak zaczniecie wyplatanie kieszeni, przekonacie się ile węzłów płaskich trzeba zawiązać, żeby powstała.

Jeszcze tylko kilka informacji o materiałach i zabieramy się do pracy.

Materiały:

Do wykonania kieszeni o wymiarach 32cm x 20cm potrzeba:

 • sznurek bawełniany 3mm ok. 100 m
 • kółko drewniane 50mm
 • czasu: ok 3 godz.
 • pieniędzy: ok. 18 zł

Rzeczy pomocne przy pracy:

 • tablica korkowa lub poduszka do przypinania makramy
 • szpilki
 • nożyczki

Cięcie sznurków

Sznurek tniemy na następujące kawałki:

 • 4 x 280 cm
 • 8 x 250 cm
 • 6 x 230 cm
 • 12 x 200 cm
 • 6 x 180 cm
 • 8 x 150 cm

Harmonogram prac:

 1. Dodawanie sznurków.

Motywem przewodnim w tym projekcie są węzły płaskie dodawane po bokach makramy. Prawie wszystkie ww. sznurki (oprócz 4 po 150 cm) dodajemy w ten sposób. Parami, tej samej długości sznurki dodajemy po prawej i po lewej stronie. Potem wiążemy rząd węzłów płaskich.

Dla ułatwienia sobie pracy, opracowałam graficznie projekt kieszeni. Rozpisałam na nim, kolejność i rozmiary dodawanych sznurków. Dodając sznurki podczas wyplatania wykreślam sobie, te które już dodałam. Jeśli ktoś ma ochotę skorzystać z projektu – udostępniam go do ściągnięcia w formacie pdf. Link na końcu tutotiala.

kieszeń makamowa – projekt

Jak widać projekt przedstawia lewą połowę kieszeni i podana na nim ilość sznurków również dotyczy połowy ich ilość. Drugie tyle sznurków dodajemy po prawej stronie kieszeni.

2. Ujmowanie po węźle z prawej i z lewej strony

Kiedy dodamy już wszystkie sznurki (oprócz 4 po 150 cm), rozpoczynamy ujmowanie węzłów płaskich. Przy pleceniu kolejnych rzędów odejmujemy po jednym węźle z prawej i jednym z lewej strony. Robimy to do momentu uzyskania 6 węzłów w rzędzie.

UJmowanie do 6 węzłów w rzędzie.

3. Składanie kieszeni.

Na wysokości 11 rzędu licząc od kółka wbijamy szpilki. Jest to miejsce, w którym rozpoczną się zakładka kieszeni. Rogi kieszeni zawijamy do środka i łączymy je pozostałymi 4 sznurkami po 150 cm.

Składanie kieszeni

Wiążemy z nich dwa węzły płaskie i umieszczamy w miejscu zetknięcia rogów kieszeni.

Łączenie rogów kieszeni za pomocą 2 dodatkowych węzłów płaskich

I wiążemy tyle rzędów aż zostanie 6 węzłów w rzędzie. Zielony obszar na wykresie poniżej, obrazuje kształt, który mamy upleść.

4. Wyplatanie boków

Przez to, że wyplatając za równo przód jak i tył kieszeni, ujmowaliśmy po węźle płaskim, bo bokach zostały nam dziury, które teraz trzeba będzie „załatać”. Przekręcamy kieszeń na bok i wypełniamy ubytki węzłami płaskimi.

Wiązanie boków kieszeni

5. Wiązanie spodu.

Kiedy oba boki zostały już uplecione, został nam do związania spod kieszeni. Układamy kieszeń dnem do góry. Zaczynamy pleść z jednego boku i przesuwamy się do środka. Pierwsze dwa sznurki z samego rogu odkładamy do góry. Potem dobieramy dwa sznurki z prawej strony i dwa z lewej. Dwa środkowe sznurki to rdzeń, dwa zewnętrzne to sznurki wiążące. Robimy węzeł płaski.

Wiązanie dna.

Rdzeń zostaje a sznurki wiążące odkładamy. Następne z kolei cztery sznurki pomijamy. Dobieramy kolejne dwa sznurki i wiążemy kolejny węzeł. I tak do samego środka. Dwa sznurki przerabiamy, cztery omijamy i dwa przerabiamy. Kiedy dojdziemy do środka spodu, przekręcamy kieszeń i zaczynamy to samo z drugiego boku i przesuwamy się do środka. Tak powinien wyglądać gotowy spód.

Skończony spód.

5. Prace wykończeniowe.

Na koniec zostało już tylko wykonanie chwostów. Kieszeń znowu przypinamy do podkładki i dzielimy frędzle na 6 części.

Z każdej robimy chwost spleciony węzłem rybackim. Wyrównujemy sznurki w chwostach.

Chwosty

Przycinamy je i gotowe. Kieszeń skończona.

Makramowe kieszenie na drobiazgi.

Szczegółową instrukcję powstawania kieszeni znajdziecie w wideo tutorialu.

Makramowa kieszeń – wideo tutorial

Wzory do ściągnięcia znajdują się tutaj:

Leave a Comment