Materiały.
Do wykonania tego projektu potrzebne będzie:
- sznurek bawełniany pleciony 3 mm lub skręcany między 3 mm a 5 mm ok 76m
- kijek ok 40 cm
- nożyczki
- centymetr
- grzebyk do rozczesywania, jeśli wyplatasz ze sznurka skręcanego
Kilka słów o sznurku.
Ci, którzy już od jakiegoś czasu wyplatają makramy, doskonale wiedzą, że sznurek sznurkowi nie równy. I nie chodzi mi tu o gatunek, lecz o grubość sznurka. Na rynku dostępne są sznurki o określonej grubość np: 3 mm, 5 mm, 9 mm. Każdy sklep sprzedaje sznurki właśnie o tych parametrach, ale to nie znaczy, że sznurki kupione u różnych sprzedawców są sobie równe. Sznurek 3mm od LovelyCottons różni się grubością od sznurka 3 mm od Druciarnia Mila itp. Największe rozbieżności są zwłaszcza w sznurkach skręcanych. Mówię o tym dlatego, że grubość sznurka ma zasadniczy wpływ na rozmiar makramy.
Jeśli chcemy, żeby makrama, którą zaraz będziemy wspólnie wyplatać miała podobne wymiary musimy użyć sznurka o podobnej grubości. Podobne do siebie grubości sznurka skręcanego 3mm mają LovelyCottons i Bobbini. Ja w tym projekcje użyłam sznurka, który w sprzedaży funkcjonuje pod nazwą „sznurek bawełniany do makramy” dostępny jest np: na portalu aukcyjnym. Opisywany jest jako 5 mm ale w rzeczywistości ma 4 mm.
Cięcie sznurków.
Sznurek bawełniany (zużycie ok. 76 m) tniemy na następujące kawałki:
- 360 cm – 4 szt
- 300 cm – 8 szt
- 260 cm – 4 szt
- 200 cm – 6 szt
- 54 cm – 28 szt
Użyte węzły
- Węzeł mocujący z grzbietem.
- Węzeł płaski
- Węzeł żebrowy skośny.
Wzór do druku
Dla ułatwienia pracy przygotowałam wzór makramy przeznaczony do druku. Pokazałam w nim ułożenie sznurków na kiju, oraz dokładnie rozmieszczenie poszczególnych węzłów w projekcie.

Plik do druku znajduje się tutaj:
Wyplatanie.
Zawieszenie sznurków na kiju.
Wyplatanie makramy zaczniemy od jej środkowej części. Przygotowujemy następujące sznurki.
- 4szt – 200 cm
- 4szt – 260cm
- 4szt – 300cm
Sznurki będziemy zawieszać na kiju za pomocą węzła mocującego z grzbietem. Bierzemy jeden sznurek o długości 200 cm i składamy na pół. Miejsce zagięcia sznurka przekładamy nad i za kijem. Końce sznurka przewlekamy przez pętlę i ściągamy w dół. Węzeł mocujący gotowy. Przesuwamy go w prawo mniej więcej na odległość 1/4 długości kija.
Resztę sznurków zawieszamy w następujący sposób:

Wiązanie środkowej części makramy.
Wszystkie sznurki dzielimy na trzy grupy po cztery sznurki – tj. na rysunku powyżej. W każdej z grup będziemy wiązać po trzy węzły płaskie.
Bierzemy pierwsze cztery sznurki. Pierwszy i czwarty to są sznurki wiążące, drugi i trzeci to rdzeń, wokół którego ze sznurków wiążących będziemy zaplatać węzły płaskie.
Wideo tutorial.
Pracę nad makramą podzieliłam na dwie części:
- Część pierwsza opisuje zawieszenie sznurków i wyplatanie środkowej części makramy
- Część druga opisuje wyplatanie bocznych warkoczy, zawieszenie frędzli i zawieszki, za pomocą której zawieszamy makramę na ścianie.