Home Kurs Makramy6. Motywy Makramy 6.1 Mozaika z liści

6.1 Mozaika z liści

by Mena

Mozaika z liści

To bardzo delikatny, ażurowy motyw. Świetnie sprawdzi się w projektach tj firanka. Jest dość łatwy – pod warunkiem, że właściwie na niego spojrzymy.

4 małe listki – to pierwsze co rzuca nam się w oczy, kiedy spojrzymy na ten wzór. Listki po środku połączone są ze sobą np. koralikiem, węzłem zwanym „jagoda”, czy zwykłym węzłem płaskim.

Jeśli wyplatając ten wzór skupimy się tylko i wyłącznie na kształcie listków, szybko okaże się, że nasza mozaika nie jest symetryczna, przez co nieatrakcyjna. Listki, mimo że podobne do siebie, nie tworzą jednej całości, a oko nie przechodzi płynnie pomiędzy liniami.

Aby osiągnąć efekt mozaikowej spójności, widzieć najpierw cały wzór a dopiero później jego pojedyncze elementy, trzeba zastosować jedną sztuczkę – wyplatać koła a nie liście 🙂

Kiedy dobrze się przyjrzymy zobaczymy, że zewnętrzne krawędzie liści tworzą koło. To właśnie na kształcie koła należy się skupić.

Wyplatając węzły żebrowe skośne musimy tak układać sznurki wiodące, żeby powstało nam jak najokrąglejsze koło.

Spójrzcie na rysunek poniżej. Czasem na rysunkach lepiej widać geometryczne zależności we wzorach niż na realnych zdjęciach. Rysunek czarno-biały jest dużej rozdzielczości można go sobie wydrukować.

Firanka wykonana za pomocą mozaiki

Wideo tutorial

I to już wszystkie wyjaśnienia, które tytułem wstępu należało powiedzieć. Teraz zapraszam na wspólne wyplatanie mozaiki z liści.

Leave a Comment