Home Kurs Makramy7. Projekty - WideoTutoriale 7.4 Makrama na ścianę 55×80 cm

7.4 Makrama na ścianę 55×80 cm

by Mena

Tutorial powstał w oparciu o jeden z moich starszych projektów – makramę „Bellę”. Poziom trudności wykonania oceniam na średni, ale tylko ze względu na środkową, półokrągłą cześć, w której trzeba uzupełniać brakujące sznurki. Reszta makramy jest dość prosta. Niedługie sznurki, nie obciążają zbytnio rąk, a połączenie wszystkich warkoczy w jedną całość ułatwia przycinanie frędzli.

Materiały.

  • sznurek 3mm bawełniany pleciony – 269m
  • kijek np: profil okrągły średnica 2cm – dł 55cm
  • nożyczki
  • taśma maskująca, malarska

Węzły.

Węzły użyte przy wyplataniu makramy to:

1. węzeł mocujący z pojedynczą pętlą z grzbietem – zawieszenie sznurków na kiju i zawieszenie frędzli

2. węzeł mocujący z pojedynczą pętlą z bez grzbietu – dodawanie sznurków w części półokrągłej

3. węzeł mocujący z podwójną pętlą z bez grzbietu – dodawanie sznurków w części półokrągłej

4. węzeł żebrowy – praktycznie cała makrama

5. węzeł płaski – wypełnienie diametów.

Motywy.

Motywy czyli tak zwane wzory, powtarzające się części makramy utworzone z pojedynczych węzłów. Motywy zazwyczaj łączą się ze sobą tworząc większe, bardziej złożone motywy np. motyw warkocza składa się z motywów diamentu:

  • motyw diamentu
  • motyw warkocza
  • motyw półkola

Wzór do druku.

Dla ułatwienia pracy Wam i sobie, bo pewnie jeszcze nie raz będę tę makramę wyplatać, przygotowałam wzór do druku w postaci pliku pdf. Wzór składa się aż z pięciu stron:

  1. Cięcie i rozmieszczenie sznurków
  2. Węzły i wzory
  3. Wzór półokrągły i dodawanie sznurków
  4. Motyw środkowego warkocza – łączenie warkoczy w jedną całość
  5. Cięcie frędzli

Wzór do wydruku dostępny tutaj

Cięcie sznurków

Na zrobienie naszej makramy potrzebujemy 267m sznurka plecionego o grubości 3mm. Tniemy go na następujące kawałki:

  • 10 x 3,2m
  • 6 x 2,7m
  • 2 x 1,3m
  • 3 x 4,3m
  • 4 x 4,8m
  • 6 x 5m
  • 12 x 5,4m
  • 20 x 1,6m
  • 10 x 1,5m
  • 55 x 0,8m

Cięcie i rozmieszczenie sznurków przedstawiłam w pliku pdf:

Części półokrągła.

Wplatanie części półokrągłej zaczynamy od zwieszenia pośrodku kija dwóch sznurków o długości 3,2m. Każdy sznurek składamy na pół i zawieszamy go za pomocą „pętli mocującej z grzbietem”. Zaplatamy z nich pierwszy rząd węzłów żebrowych, a końcówkę sznurka wiodącego zawieszamy na kiju za pomocą „pętli mocującej z grzbietem”.

Część półokrągła – 1-szy rząd żebrowy

Następnie zawieszamy na kiju drugi sznurek 3,2m i postępujemy dokładnie tak samo. Przy następnym, trzecim rzędzie powstanie luka w węzłach żebrowych, którą musimy uzupełnić sznurkiem o długości 2,7m. Zawieszamy go za pomocą „pętli mocującej bez grzbietu”.

Dodawanie sznurków 2,7m w części półokrągłej

W ten sam sposób wiążemy jeszcze trzy rzędy węzłów żebrowych dodając jeden sznurek 2,7m w piątym rzędzie.

Teraz przyszła pora na ażurową część motywu półokrągłego, składającą się „pojedynczej jodełki” węzłów żebrowych. Dzielimy sznurki na pięć grup: trzy środkowe po cztery sznurki i dwie skrajne części po trzy sznurki. Dla ułatwienia zaczniemy wyplatanie od środka.

Do dwóch skrajnych grup musimy dodać po jednym sznurku o długości 1,3m. Sznurek zawieszamy na kiju za pomocą „pętli mocującej z grzbietem”, ale nie składamy go na pół, tylko jedną końcówkę zostawiamy króciutką ok. 15cm. Tę krótką końcówkę łączymy ze sznurkiem wiodącym i wiążemy na nim węzeł żebrowy. Dołączoną końcówkę zabezpieczamy „supełkiem”, a nie potrzebny sznurek poza nim odcinamy.

Wiążemy teraz siódmy rząd węzłów żebrowych i dodajemy w nim aż cztery dodatkowe sznurki o długości 2,7m. Luki na dodatkowe sznurki pojawiają się między wyżej uplecionymi jodełkami. Pierwszy i czwarty sznurek zawieszamy za pomocą „podwójnej pętli mocującej”, tak jak robiliśmy do tej pory. Drugi i trzeci sznurek zawieszamy za pomocą „potrójnej pętli mocującej”.

Siódmy rząd i dodawanie 4 sznurków

Zostały jeszcze dwa rzędy węzłów żebrowych. Już bez żadnych niespodzianek. Węzeł za węzełkiem :).

Część półokrągłą skończona

Frędzle tylne

Na pierwszych od góry sznurkach, umieszczonych po obu stronach półokrągłej części makramy (widzimy je na zdjęciu wyżej, są zawinięte na kij) zawieszamy 20 sznurków o długości 1,6m. Po 10 na każdej stronie. Końcówki sznurków, na których zawieszamy frędzle, mocujemy na kiju i dodatkowo zabezpieczamy je przed rozwiązaniem zawiązując z nich dodatkowy „frędzel”

Mocowanie sznurka wiodącego od frędzli tylnych.
Frędzle tylne

Półokrągły warkocz

Zawieszamy na kiju trzy sznurki o długości 4,3m i wiążemy warkocz z węzłów „żebrowych skośnych”. Motyw warkocza jest motywem złożonym i składa się pojedynczych motywów „diamentów”. Tych diamentów musimy upleść tyle, żeby warkocz sięgał do kija po drugiej stronie półokrągłej części makramy.

Wyplatanie półokrągłego warkocza

Kiedy warkocz jest już gotowy, mocujemy go na kiju za pomocą „pętli mocującej z grzbietem”. Wybieramy trzy środkowe sznurki wychodzące z końca warkocza i zawiązujemy je na kiju.

W dolnej, środkowej części warkocza zawieszamy 10 sznurków o długości 1,5m. Po 2 sznurki między każdym diamentem.

Pierwszy z trzech głównych warkoczy

Zaczynamy wyplatać środkową część makramy, która składa się z trzech połączonych ze sobą warkoczy. Pierwszy z nich jest bardzo cieniutki, bo upleciony tylko z czterech sznurków.

Zawieszamy na kiju dwa sznurki o długości 4,8m i zaplatamy diamenciki dokładnie w ten sam sposób jak w poprzednim, półokrągłym warkoczu. Musimy zrobić dwa warkocze, po dwóch stronach makramy, każdy liczący tyle samo diamencików – u mnie 11.

Kiedy oba warkocze są już gotowe musimy je ze sobą połączyć. Zbieramy wszystkie sznurki z obu warkoczy i zaplatamy z nich jeden duży diament, który zapoczątkowuje środkowy warkocz składający się z trzech dużych diamentów. Środek tego diamentu ozdabiamy „węzłem płaskim„.

Łączenie pierwszego warkocza

Drugi z trzech głównych warkoczy

Drugi z warkoczy jest odrobinę bardziej pracochłonny, ponieważ każdy z diamencików ma w środku dodatkowo umieszczony węzeł płaski.

Zaczynamy od zawieszenia na kiju trzech sznurków o długości 5m. Zaplatamy z nich 9 i pół diamenta.

Teraz łączymy oba warkocze. Do połączenia wykorzystujemy sznurki wiodące z powyższego środkowego diamentu.

Fragment wzoru do druku
Łączenie drugiego warkocza

Trzeci, największy warkocz

Trzeci warkocz zaplatamy z 6 sznurków o długości 5,4m. Zaczynamy od zawiązania dwóch rzędów skośnych żebrowych, w prawą i lewą stronę – tak jak zawsze w przypadku motywu diamentu. Wypełnienie tego diamentu jest bardzo proste. Musimy tylko uważać na kolejność sznurków, które dobieramy zawsze od góry.

Wyplatamy pięć i pół takich diamentów i łączymy obie części trzeciego warkocza pośrodku makramy.

Łączenie trzeciego warkocza jest troszkę zagmatwane ponieważ uplecona przez nas długość pięć i pół warkocza jest troszkę za mała, żeby warkocze po połączeniu ładnie się układały. Musimy więc zyskać na długość dokładając do górnej linii trzeciego warkocza jeden sznurek z drugiego warkocza. Wiążemy z niego tylko jeden węzeł żebrowy, a potem „puszczamy sznurek wolno”. W dolnej linii trzeciego warkocza dorabiamy zaokrąglenie wiążąc z dwóch sznurków dwa węzły żebrowe. Dla ułatwienia w narysowanym wzorze sznurki zaznaczyłam sznurki, które sznurki wplatamy w warkocz, a które puszczamy wolno.

Łączenie trzeciego warkocza.

Frędzle.

Zabieramy się za frędzle. Na trzecim warkoczu zawieszamy frędzle ze sznurków o długości 0,8m. Wszystkich sznurków tej długości mamy 54 szt. Po 27 na każdy warkocz. Sznurek o długości 0,8m składamy na pół, starając się wyrównać końcówki. Za pomocą pętli mocującej z grzbietem zawieszamy sznurek na warkoczu. Po pięć sznurków między poszczególnymi diamentami i dwa sznurki przed pierwszym diamentem.

Zawieszanie frędzli

Przycinanie frędzli.

Frędzle zewnętrzne

  1. Najpierw z lekkim zapasem odcinamy najdłuższe sznurki, przekraczające planowaną długość makramy, czyli 80 cm.
  2. Następnie po obu bokach makramy, od samego kija odmierzamy po 30 cm a na środku 80 cm. Na odmierzonych wysokościach umieszczamy znaczniki np. pineski.
  3. Podnosimy do góry zewnętrzna część makramy tę z warkoczami a spodnią część frędzli zabezpieczamy taśmą maskującą.
  4. Opuszczamy zewnętrzną część makramy i przyklejamy taśmę maskującą, tuż pod znacznikami.
  5. Obcinamy sznurki poniżej taśmy i usuwamy taśmy.

Frędzle spodnie

Spodnią część frędzli przycinamy dokładnie tak samo:

  1. Odmierzamy po obu bokach makramy 65 cm i po środku 80 cm. Przyczepiamy snaczniki
  2. Przyklejamy nad znacznikami taśmę maskującą.
  3. Obcinamy sznurki pod taśmą maskującą.
  4. Usuwamy taśmę.

Zawieszka do makramy

Makrama jest już prawie skończona. Zostało mam tylko zamocowanie zawieszki do makramy. Wykonujemy ją ze sznurka 0,8m. Odwracamy makramę tyłem. Od przodu makramy, tuż za półokrągłym warkoczem, przewlekamy pod kijem jeden koniec sznurka 0,8m i wiążemy z niego pętlę mocującą z grzbietem.

Z końcówki sznurka, tuż za grzbietem wiążemy „supełek”. Mocno zaciskamy a końcówkę odcinamy. Po drugiej stronie makramy robimy dokładnie to samo.

Montowanie zawieszki

I to już koniec – makrama gotowa :). Zapraszam teraz do oglądania całego tutoriala i wspólnego wyplatania.

Leave a Comment